Nieuchronnie zbliża się termin podjęcia decyzji jak spełnić wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23.10.2019 roku nazywanej potocznie dyrektywą o sygnalistach. Każda organizacja, z którą umownie związanych jest więcej niż 50 osób, będzie musiała wdrożyć praktyczne rozwiązania wynikające z tej dyrektywy i docelowo krajowych przepisów ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. W tym miejscu chcę przekazać kilka praktycznych informacji.

Nasze rozwiązanie jest połączeniem eksperckiej wiedzy i doświadczeń dwóch filarów naszych usług oraz projektu, jakim jest signAlert, będącego efektem koncepcji dr Mateusza Warchała i Grzegorza Wichra.

Dr Mateusz Warchał jest liderem merytorycznym, współautorem pierwszej publikacji o sygnalistach wydanej w ramach pierwszego w Polsce projektu badawczego dotyczącego sygnalizowania naruszeń prawa, uczestnikiem wielu prac legislacyjnych w obszarze prawa pracy oraz Prezesem firmy, która zajmuje się usługami Compliance.
Grzegorz Wicher jest liderem rozwiązań procesów związanych z praktycznym wprowadzeniem Dyrektywy. Swoje doświadczenie czerpie z 35 lat zarządzania, mentoringu i doradztwa strategicznego dla firm.

Zastanówmy się, jaki działania musi podjąć organizacja w celu wybrania odpowiedniej drogi do realizacji przepisów Dyrektywy: 

  1. Osoba decyzyjna w organizacji musi poznać treść Dyrektywy
  2. Wybrać dopuszczalny przepisami kanał zgłoszeń wewnętrznych, np. niezależną aplikację
  3. Wdrożyć wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa
  4. Wyznaczyć niezależną osobę, która będzie obsługiwała zgłoszenia
  5. Wyznaczona osoba musi nabyć wiedzę z zakresu większości przepisów UE objętych dyrektywą
  6. Organizacja musi mieć miejsce instalacji aplikacji, która pozwoli na zachowanie poufności osoby zgłaszającej, np. nie pozwoli na identyfikacje adresu IP sygnalisty
  7. Wyznaczona przez organizację osoba powinna dokonać analizy zgłoszeń i przekazać organizacji wyselekcjonowane tematy, które wymagają reakcji (uruchomienia działań następczych) 

To tylko niektóre problemy natury prawnej, organizacyjnej i kosztowej.

My proponujemy USŁUGĘ , która spełnia wymagania Dyrektywy. To znaczy, że po podpisaniu z nami umowy:

  1. Przekazujemy Państwu procedurę zgłoszeń naruszeń prawa
  2. Przekazujemy dostęp do niezależnego, dedykowanego wewnętrznego kanału zgłoszeniowego zapewniającego poufność sygnalisty
  3. Dokonujemy selekcji zgłoszeń, które wymagają reakcji (tzw.uruchomienia działań następczych) pełniąc funkcję operatora  

W moim przekazie chciałem, aby osoby decydujące o wyborze rozwiązania miały świadomość różnic między różnymi dostępnymi usługami na rynku. Nasza usługa upraszcza sposób realizacji wymagań Dyrektywy zapewniając pełną zgodność z przepisami UE oraz docelowo przepisami krajowymi. singAlert jest bowiem niezależnym podmiotem upoważnionym przez podmiot prawny (organizację) do obsługi zgłoszeń naruszeń prawa. Tym sposobem odciążamy organizację od samodzielnej, czasochłonnej i kosztownej realizacji wielu obowiązków.

Grzegorz Wicher
Prezes Zarządu signAlert Sp. z o.o.