Świadczymy kompleksowe usługi podmiotu zewnętrznego obsługującego zgłoszenia naruszenia prawa kierowane na podstawie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii oraz przepisów krajowych.

Budując projekt, jakim jest signAlert kierowałem się swoim bogatym doświadczeniem związanym z zarządzaniem zgodnością i Compliance. Również ze względu na doświadczenie legislacyjne miałem możliwość szerokiego spojrzenia na Dyrektywę UE o ochronie sygnalistów i jej powiązania z systemem prawa pracy oraz obowiązki organizacji, w tym pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów wynikających z prawa pracy.

Od wielu lat pomagam pracodawcom w stosowaniu zgodności zarządzania ryzykiem, w szczególności w obszarze prawa pracy wyznając zasadę, że profilaktyka jest skuteczniejsza niż mierzenie się z zaniechaniami i zaniedbaniami w prowadzeniu działalności. Koszty postępowań sądowych i kary są znacznie bardziej dotkliwe niż koszty dbania o bezpieczeństwo prawne. Prowadzę audyty Compliance, wdrażam ład korporacyjny i pełną dokumentację prawną, która ma stanowić łatwe do zastosowania, przejrzyste i skuteczne narządzie, tak aby przedsiębiorca mógł prowadzić działalność biznesową nie martwiąc się o zgodność działania z przepisami prawa.

Swoją profesjonalną działalność prawniczą wspieram udziałem w licznych konferencjach dotyczących Compliance, czy realizacją projektów badawczych, czego pionierskim w Polsce przykładem jest zakończony w 2023 roku projekt dotyczący zgłaszania naruszeń prawa jako realizacji celów Dyrektywy UE o ochronie sygnalistów wraz z wydaną książką pod tym samym tytułem, która stanowi praktyczny przewodnik po przepisach i ich stosowaniu przez przedsiębiorców.

Ale żeby zrozumieć instytucję sygnalisty i obowiązki organizacji należy jednak posiadać szeroką wiedzę w zakresie funkcjonowania biznesu.  Grzegorz Wicher i jego doświadczenie zapewnia, że signAlert jest projektem rozumiejącym problemy, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy. Ponadto nasze wspólne doświadczenie w zakresie stosowania przyjaznych, zdigitalizowanych systemów do zarządzania personelem przyniosło efekty w postaci stworzenia unikatowego, bezpiecznego kanału do obsługi zgłoszeń kierowanych przez sygnalistów.

W swoim przekazie chciałbym zwrócić uwagę, że jeżeli przepis prawa dopuszcza, aby organizacja skorzystała ze wsparcia firmy zewnętrznej w zakresie obsługi zgłoszeń, to taka decyzja jest najlepszym, bezpiecznym wyborem.  Powoduje ona, że organizacja realizuje wszystkie wymagania nałożone przepisami prawa i odciąża się od obowiązków w tym zakresie. Ponadto, przepisy dotyczące sygnalizowania naruszeń prawa są na tyle skomplikowane i zarazem restrykcyjne, że z poziomu organizacji wymagałyby zatrudnienia wielu ekspertów, co jest zadaniem kosztowym. Odciążenie organizacji i scedowanie na signAlert możliwego zakresu obowiązków wynikającego z przepisów stanowiło fundament zbudowania przez nas modelu firmy usługowej.  

dr Mateusz Warchał 
Wiceprezes Zarządu signAlert Sp. z o.o.